• PLATFORMAE-USŁUG I GIS
  • INFORMACJE DLAKLIENTA
  • WODA
  • ŚCIEKI
  • PRZETARGI

Aktualności

WODA PODSTAWA NASZEJ EGZYSTENCJI

   
14 Marzec 2013

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  WODY

                

 

"Wszystkie istoty ciągną do wody

i wokół niej organizują swoje życie.

Podobnie ludzkość.

Sercem każdej społeczności jest woda
   
                                      wielka jak morze albo mała jak źródełko"                                   

                               Stephenie Meyer „Wojna o Dąb”
                         

 

        Dzień Wody stanowi doskonałą okazję, by zastanowić się nad racjonalnym wykorzystaniem
                                    jednego z najcenniejszych surowców Ziemi – wody. 
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, którego koordynatorem jest organizacja UNESCO.

Celem programu i jego ideą jest podniesienia świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzającymi wodą, poprawa jakości edukacji w kwestii wody, uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
 
Najbardziej newralgicznym problemem współczesnego świata jest problem braku wody - wody czystej, pitnej. Obligatoryjnie jest nam potrzebna by przeżyć, by istnieć. Ważne jest, aby o nią dbać, pamiętając, że nie posiada substytutów, środków zastępczych.

Jak donosi Polska Akcja Humanitarna ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie żyje w potwornych warunkach higienicznych i sanitarnych, około 884 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do źródeł wody nadającej się do spożycia.Odwołując się do danych przedstawionych w serwisie „WWF for a living Planet” pragniemy ukazać i przybliżyć zagrożenia związane z brakiem czystej wody. Na tle globalnego, kontynentalnego problemu wody pitnej Polska znajduje się na szarym końcu Europy. W wyniku niegospodarność zarówno w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych tracone są przesadne hektolitry wody. W chwili obecnej nie odczuwamy jej deficytu. Kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności, to zjawisko ogólnoświatowe. Z całą pewnością problem niedoboru wody będzie narastał. Połączone wysiłki ludzi, instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem problemu jest bardziej uważne gospodarowanie dostępnymi zasobami i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Od roku 2006 MZGK przeprowadza coroczne akcje promowania i ochrony zasobów środowiska naturalnego. Poprzez promowanie wśród mieszkańców Nowej Soli ekologicznego stylu życia na co dzień, systematycznie uświadamiamy najmłodszym, iż dbałość o przyrodę jest troską o nasze dalsze bezpieczne życie.Chcą wgłębić się w powyższą tematykę i przybliżyć narastający problem zapraszamy uczniów klas III z nowosolskich szkół podstawowych do włączenia się w prowadzoną akcję ekologiczną. Podsumowaniem akcji edukacyjno- ekologicznej dla najmłodszych będzie Piknik Ekologiczny organizowany na Stacji Uzdatniania Wody dla uczniów III klas szkół podstawowych.

Dla wszystkich mieszkańców Nowej Soli w maju br. zorganizowany będzie Dzień Otwarty Stacji Uzdatniania Wody, na który już teraz serdecznie zapraszamy. Szczegóły imprezy będą dostępne na naszej stronie internetowej.

 

  • Intranet
Biuletyn Infromacji Publicznej (BIP)
Facebook
NEWSLETTER
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.