• PLATFORMAE-USŁUG I GIS
  • INFORMACJE DLAKLIENTA
  • WODA
  • ŚCIEKI
  • PRZETARGI

Aktualności

WODA PODSTAWA NASZEJ EGZYSTENCJI

   
14 Marzec 2013

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  WODY

                

 

"Wszystkie istoty ciągną do wody

i wokół niej organizują swoje życie.

Podobnie ludzkość.

Sercem każdej społeczności jest woda
   
                                      wielka jak morze albo mała jak źródełko"                                   

                               Stephenie Meyer „Wojna o Dąb”
                         

 

        Dzień Wody stanowi doskonałą okazję, by zastanowić się nad racjonalnym wykorzystaniem
                                    jednego z najcenniejszych surowców Ziemi – wody. 
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, którego koordynatorem jest organizacja UNESCO.

Celem programu i jego ideą jest podniesienia świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzającymi wodą, poprawa jakości edukacji w kwestii wody, uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
 
Najbardziej newralgicznym problemem współczesnego świata jest problem braku wody - wody czystej, pitnej. Obligatoryjnie jest nam potrzebna by przeżyć, by istnieć. Ważne jest, aby o nią dbać, pamiętając, że nie posiada substytutów, środków zastępczych.

Jak donosi Polska Akcja Humanitarna ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie żyje w potwornych warunkach higienicznych i sanitarnych, około 884 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do źródeł wody nadającej się do spożycia.Odwołując się do danych przedstawionych w serwisie „WWF for a living Planet” pragniemy ukazać i przybliżyć zagrożenia związane z brakiem czystej wody. Na tle globalnego, kontynentalnego problemu wody pitnej Polska znajduje się na szarym końcu Europy. W wyniku niegospodarność zarówno w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych tracone są przesadne hektolitry wody. W chwili obecnej nie odczuwamy jej deficytu. Kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności, to zjawisko ogólnoświatowe. Z całą pewnością problem niedoboru wody będzie narastał. Połączone wysiłki ludzi, instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem problemu jest bardziej uważne gospodarowanie dostępnymi zasobami i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Od roku 2006 MZGK przeprowadza coroczne akcje promowania i ochrony zasobów środowiska naturalnego. Poprzez promowanie wśród mieszkańców Nowej Soli ekologicznego stylu życia na co dzień, systematycznie uświadamiamy najmłodszym, iż dbałość o przyrodę jest troską o nasze dalsze bezpieczne życie.Chcą wgłębić się w powyższą tematykę i przybliżyć narastający problem zapraszamy uczniów klas III z nowosolskich szkół podstawowych do włączenia się w prowadzoną akcję ekologiczną. Podsumowaniem akcji edukacyjno- ekologicznej dla najmłodszych będzie Piknik Ekologiczny organizowany na Stacji Uzdatniania Wody dla uczniów III klas szkół podstawowych.

Dla wszystkich mieszkańców Nowej Soli w maju br. zorganizowany będzie Dzień Otwarty Stacji Uzdatniania Wody, na który już teraz serdecznie zapraszamy. Szczegóły imprezy będą dostępne na naszej stronie internetowej.

 

Biuletyn Infromacji Publicznej (BIP)
Facebook
NEWSLETTER
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.