• PLATFORMAE-USŁUG I GIS
  • INFORMACJE DLAKLIENTA
  • WODA
  • ŚCIEKI
  • PRZETARGI

Aktualności

WODA NA ZIEMI - CYKL HYDROLOGICZNY

   
12 Sierpień 2013

 

 

Czym jest cykl hydrologiczny?

Co rozumiemy pod pojęciem cyklu hydrologicznego? Można powiedzieć, że to "my" w każdej cząsteczce! Cykl hydrologiczny to obieg wody w przyrodzie zachodzący na Ziemi, w jej wnętrzu oraz ponad powierzchnią planety. Woda na naszym globie jest w ciągłym ruchu i zmienia swoje formy, od stanu ciekłego, poprzez gazowy do stałego, i na odwrót.Obieg wody trwa od miliardów lat, a zależne od niego jest całe ziemskie życie.

 


  Nie można ustalić punktu początkowego obiegu wody, ale najlepiej obserwuje się całe zjawisko poczynając od procesów zachodzących w oceanie.

Siłą napędową obiegu jest Słońce. Podgrzewa ono oceaniczną wodę, która w postaci pary unosi się nad bezkresnym rozlewiskiem. Wznoszące prądy powietrzne przenoszą parę wyżej, do atmosfery,  gdzie niska temperatura wywołuje proces kondensacji.

Powstają chmury.
Poziome prądy powietrzne przenoszą chmury wokół globu ziemskiego. Drobne cząsteczki wody w chmurach zderzają się ze sobą, powiększają  swoją masę wi w końcu zmieniają się w opad. Opadem może byc śnieg, który gromadząc się na powierzchni określonych zakątków Ziemi z czasem przekształca się w pokrywę lodową i lodowce. T e ostatnie mogą zatrzymać zamrożoną wodę na tysiące lat. W cieplejszym klimacie pokrywa śnieżna zwykle wiosną roztapia się. Część wód opadowych i roztopowych spływa po powierzchni ziemi, tworząc odpływa powierzchniowy. Dociera on do rzek i podąża w stronę oceanu, Znaczna część spływającej po powierzchni wody przesiąka, infiltruje do gruntu. Utrzymująca się stosunkowo blisko jego powierzchni tworzy odpływ gruntowy zasilający wody powierzchniowe; niekiedy jednak wpływa na powierzchnię w postaci słodkowodnych źródeł.

Płytkie wody gruntowe wykorzystywane są  przez rośliny. Część wody infiltrującej do gruntu przesiąka głębiej, zasilając warstwy wodonośne, magazyjnujące ogromne ilości słodkiej wody. Jednak po pewnym czasie woda ta dotrze do oceanu, gdzie cykl hydrologiczny kończy się..., a właściwie rozpoczyna.

 

Źródło tekstu: Skarby ziemi -woda. Skąd się bierze woda w krainie - pod redakcją Antoniego Bochena


 

Biuletyn Infromacji Publicznej (BIP)
Facebook
NEWSLETTER
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.