• PLATFORMAE-USŁUG I GIS
  • INFORMACJE DLAKLIENTA
  • WODA
  • ŚCIEKI
  • PRZETARGI

PIJ WODĘ Z KRANU

09 Październik 2014    

W miesiącu październiku 2014r. MZGK Sp. z o.o. w Nowej Soli rozpoczęła kampanię promocyjną dla mieszkańców Nowej Soli  „Zdrowa i bezpieczna woda na wyciagnięcie ręki. Pij wodę z kranu”.

Akcja jest naturalnym następstwem kończącego się projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności, obejmującego m.in. modernizację, wymianę i budowę sieci wodociągowych. Została poprzedzona rzetelnym monitoringiem parametrów jakościowych, stąd pewność, że jakość dostarczanej wody jest wysoka i spełnia normy dla wody przydatnej do spożycia przez ludzi.

Celem naszej akcji jest promowanie picia bezpiecznej i czystej wody prosto z kranu. Należy pamiętać że poniższe dane dotyczą wody zimnej, gdyż podgrzana może zmienić swoje właściwości.

Poniżej kilka argumentów dlaczego możemy pic wodę z kranu bez obaw?

Po pierwsze nasza woda jest wydobywana z zasobów wód podziemnych za pomocą studni głębinowych z głębokości od 20 do 75 m p.p.t  - podobnie jak woda butelkowana, którą kupujemy w sklepach.

Po drugie surowa woda po wydobyciu poddawana jest zaplanowanym i nadzorowanym procesom uzdatniania czyli przystosowania jej do warunków, jakie powinna spełniać woda zdatna do spożycia przez ludzi. Najpierw poddawana jest procesowi napowietrzania skąd płynie do hali filtrów, gdzie pozbywamy się nadmiaru żelaza i manganu, żeby następnie wprowadzić ją do sieci.

Po trzecie wydobywana przez nas woda jest dobrej jakości i nie ma potrzeby stałego stosowania chloru podczas jej uzdatniania (w sporadycznych przypadkach dodawane są niewielkie ilości podchlorynu sodu).

Po czwarte  woda dostarczana przez Zakłady Produkcji Wody musi spełniać o wiele większe wymagania niż wody butelkowane, dlatego podlega ciągłej kontroli. W ciągu roku do badań pobieramy ok. 600 próbek wody,  która jest systematycznie badana przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną, laboratorium zakładowe oraz specjalistyczne akredytowane laboratorium analityczne.  Badamy ok. 53 parametry jakościowe wśród nich są mi. barwa , mętność, odczyn, zapach, smak, azotyny, azotany, mangan, żelazo, siarczany, chlorki, fenole, chrom, cynk, miedź, nikiel, ołów, kadm, rtęć, zawiesina ogólna, twardość, fluor, bor, sód, glin, selen, liczba bakterii i inne.

 

Po piąte woda z kranu jest po prostu tańsza. Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów związanych z piciem wody butelkowanej  i wody z kranu.

 

Zachęcamy mieszkańców Nowej Soli do PICIA WODY PROSTO Z KRANU!

Należy jednak pamiętać, że na ostateczną jakość wody z kranu ogromny wpływ ma właściciel instalacji wewnętrznej, z której woda jest pobierana. Pierwszy strumień wody rano (po przestoju nocnym) najbezpieczniej jest wykorzystać do celów higienicznych.

 

 Na potrzeby kampanii powstała ulotka informacyjna, zachęcamy do zapoznania się z jej treścią
(do pobrania po kliknięciu w zdjęcie).

 

Biuletyn Infromacji Publicznej (BIP)
Facebook
NEWSLETTER
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.